Ako v lete poraziť smäd

Voda nám reguluje telesnú teplotu, odstraňuje toxické látky z tela a pomáha, aby sa živiny z potravín vstrebali. Naše telo potrebuje správnu dávku tekutín, či je teplo a či zima. V horúčavách je však dôležité, aby sme si strážili prísun tekutín dvojnásobne. 

Žiadny extrém nie je dobrý, ani keď vypijete 5 litrov tekutín za deň, ani keď vypijete len 1 liter. Dobré je odsledovať si koľko tekutín za deň vaše telo potrebuje. Vedci tvrdia, že na 10 kg ľudskej hmotnosti by sme mali vypiť 4 dcl tekutín. Dôležité je nevypiť veľa tekutín naraz, snažte sa nastaviť si pravidelný interval.

smäd

Prvým indikátorom nedostatku tekutín je pocit smädu.

Nepodceňujte ani ostatné príznaky ako sú: únava, bolesti hlavy, točenie hlavy, malátnosť, znížená schopnosť sústredenia. U športovcov nedostatok tekutín v tele spôsobuje zníženú výkonnosť a pomalšiu regeneráciu.

Za najlepší zdroj tekutín je považovaná čistá voda.

Avšak štúdia zo škótskej St. Andrews University to nepotvrdila. Profesor Ronald Maugham zistil, že tekutina, ktorá obsahuje sacharidy, bielkoviny a tuky je schopná hydratovať lepšie ako čistá voda. Naše telo ju totiž udrží dlhšie ako vodu. 

Tušíte, ktorá tekutina to je? Presne tak, je to MLIEKO.

Mlieko hydratuje telo oveľa systematickejšie ako čistá voda. Obsahuje cukrovú laktózu, niektoré bielkoviny a tuky, ktoré spomaľujú vyprázdňovanie tekutiny zo žalúdka a tak je telo dlhšie hydratované. Okrem toho v mlieku je aj sodík, ktorý spôsobuje menej časté vylučovanie moču.

mliekom proti smädu

Pri dopĺňaní tekutín by sme sa v horúčavách mali vyhýbať alkoholu, ten totiž podnecuje vylučovanie tekutín z organizmu. Ak ste milovníkom čaju a kávy, vyhýbať sa im nemusíte, ale keďže kofeín a teín sú močopudné, netreba to s ich pitím veľmi preháňať. Najlepšie spravíte, ak si ku káve dáte aj jeden pohár nesladeného nápoja.

Naše telo dokáže získať vodu nie len z pitia tekutín, ale aj konzumáciou potravín, ktoré obsahujú vodu. Napríklad šalátová uhorka a ľadový šalát obsahujú až 96% vody, reďkovky až 95%, paradajky 94%, vodný melón a jahody 92%, broskyne 88% a marhule 86% vody. Preto nezabúdajte aj na pestrú stravu, či už formou šalátov, alebo rôznych smoothie nápojov. Ľahšia svieža strava náš organizmus tak nezaťažuje a preto sa aj cítime sviežejše.

Ponúkame vám ešte pár tipov ako zahnať smäd:

  • Bylinky – pridajte si do vody bylinky ako sú napríklad mäta alebo medovka voda má sviežejšiu chuť a zároveň využijete ich liečivé účinky. Ak nevie aké liečivé účinky má tá-ktorá bylinka, prečítajte si náš malý seriál Bylinky v kuchyni.
  • Ovocie – pridajte ho do vody, napríklad taká uhorková alebo melónová voda je náramne osviežujúca aj keď nie je chladená. Pokojne si jo vezmite so sebou aj na pláž.
  • Kokosová voda – okrem toho, že sviežia, je plná minerálov a vitamínov.

  • Kombinácia mlieka s medom je pre mnohých uspávajúcim liekom, ale dokáže ja ochladiť organizmus.
  • Ak máte problém s laktózou, vyskúšajte mandľové mlieko so šťavou z granátového jablka. Recept na Domáce mandľové mlieko nádjdete aj u nás.
  • Nepite príliš vychladené nápoje. Tak ako rýchlo sa organizmus schladí, tak rýchlo sa zas vráti k vyššej teplote. To isté platí aj pre sladené a bublinkové nápoje.
  • Pripravte si studený čaj (nie ľadový!) Zalejte 4 vrecúška ovocného alebo byinkového čaju (bez teínu)  pol litrom vriacej vody. Nechajte vylúhovať, prilejte zvyšok džbánu studenou vodou. ak chcete dochuťte čerstvým ovocím. Najlepšie je ovocie jemne rozmačkať, aby pustilo šťavu. Ak pridávate ľad, tak opatrne, čaj nesmie byť ľadový, mali by ste ho poľahky vypiť tak, aby vás “nezmrazil”.

zdroj