Bylinky v kuchyni II.

Prinášame vám druhý výber byliniek, ktorými ochutíte vaše úžasné recepty. Mnohé z nich majú aj liečivé účinky a tak podporíte zdravé trávenie, či si znížite krvný tlak. Vedeli ste, že sa neodporúča jesť rozmarín v tehotenstve? Tušili ste, že šalvia obsahuje látku, ktorá má účinok ako estrogén? Že nie?

Privoňajte k ďalšiemu výberu BYLINIEK.

bylinky  - oregano

OREGANO

Hovorí sa mu aj pamajorán obyčajný.

Je to svetlomilná rastlinka, ktorá sa nekamaráti s prievanom, vhodná aj pre gazdinky, ktoré zabúdajú polievať. Kvety sa používajú na ozdobu jedál. Lístky oregana zbierame a používame buď čerstvé, alebo ich môžeme sušiť, či zamraziť. Nájdeme ho aj v zmesi provensálskych byliniek.

Oregano používame na pizzu, do omáčok na špagety, do francúzskeho zeleninového jedla ratatouille, k mäsu a do nemeckých jedál z jedného hrnca – eintopfov.

Čaj z oregana pôsobí proti nechutenstvu a proti žalúdočným a črevným ťažkostiam.

bylinky - rozmarín

ROZMARÍN

Je nenáročný na pestovanie v interiéri, treba ho však strihať, aby nezdrevnatel. Pozor na prievan, nemá horád.

Listy rozmarínu pripomínajú ihličie a zbierajú sa celoročne. Čerstvé alebo sušené sú vhodné k jahňacine, k fazuľovým, rybacím a zemiakovým jedlám a používa sa aj na ochutenie sladkých jedál. Rozmarín je súčasťou zmesi Provensalské korenie. Čerstvé stonky sa hodia na nakladanie do octu a do marinád. Stoku rozmarínu je možné použiť namiesto ihlice na špíz.

Povzbudzuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie, uvoľňuje kŕče a posilňuje nervy.

Neodporúča sa jesť počas tehotenstva.

bylinky - koriander

KORIANDER

Patrí medzi bylinky náročnejšie na pestovanie, potrebuje dostatok vápnika, živín a pravidelný prísun vody.

Čerstvé zelené listy používame do zelených omáčok, k rybám aj inému mäsu a do exotických korenín a korenených omáčok čatní. Semená pred použitím rozdrvíme v mažiari alebo pomelieme na mlynčeku ako čierne korenie. Orientálnym a ázijským jedlám dodávajú typickú arómu. Korene majú chuť ešte výraznejšiu.

Koriander povzbudzuje chuť do jedla, podporuje trávenie, pôsobí proti plynatosti a proti nervozite.

bylinky - tymian

TYMIAN

Bylinka, ktorú je jednoducho pestovať v piesočnatej pôde na slniečku, ale ako väčšina byliniek nemá rád prievan.

Poznáme letný tymian a mrazuvzdorný zimný tymian. V záhradách nájdeme veľké množstvo odrôd tymiánu s rôznymi vôňami (najčastejšie pomarančový, citrónový, rascový, zlatý tymian). Je súčasťou zmesi Provensalské bylinky. Používame aj vňať aj kvety. Sušená vňať je aromatickejšia ako čerstvá. Dáva správnu príchuť jedlám z jahňaciny, hydiny i zveriny, omáčkam na špagety a paštétam. Vhodná je na nakladanie do octu, do marinád a do bylinkových zmesí na voňavé vrecúška. Netreba ju zmrazovať, zberá sa celoročne.

Tip na využitie: Používa sa do čajov, povzbudzuje látkovú výmenu a podporuje trávenie.

bylinky - šalvia

ŠALVIA

Rastlinka obľubuje suché a teplé miesta, pomerne dobre odoláva mrazu.

Zbierame listy a mladé výhonky. Šalvia sa hodí k baraniemu, alebo bravčovému pečenému mäsu, k pečeni, úhorovi, omelete aj k talianskemu jedlu „saltimbocca a la romana“ (ťeľací rezeň so šunkou), ktorému dodáva typickú príchuť. Používame ju ako čerstvú ale aj ako sušenú bylinku. Ako sušená má výraznejšiu vôňu ako čerstvá, preto stačí použiť menšie množstvo. Šalvia je vhodná na nakladanie do octu či oleja, alebo sa pridáva do ovocného želé. 

Tip na využitie: Zo sušenej šalvie sa pripravuje čaj, ktorý podporuje trávenie, je žlčopudný a potopudný. Rastlina obsahuje menšie množstve fytoestrogénu, ktorý má podobné účinky ako hormón estrogén.

Aké bylinky pestujete vy?

Sú medzi vašimi obľúbenými bylinkami aj tie, ktoré sme spomínali? Ak nie, počkajte a budúci týždeň ich možno nájdete v ďalšom diely o bylinkách. Tak ako to vidíme v rozprávkach, alebo v starých filmoch, tak aj naše babičky často pridávali do jedla bylinky, aby ho dochutili. Nemali totiž prístup k toľkým koreninám ako máme my dnes. Možno aj preto sa vyskytujú vo väčšine jednoduchých jedál, aby mali možnosť vyniknúť.

V našich receptoch nájdete INŠPIRÁCIU ako BYLINKY využiť.

Napríklad oregano a tymian nájdete v recepte na CUKETOVÉ LASAGNE.

Aj keď v recepte sa BYLINKY nenachádzajú je na vašej fantázii, ako ich vynovíte a objavíte nové kombinácie chutí.

Napríklad opražená ŠALVIA na masle sa hodí k jednoduchým cestovinám ako sú PAPPARDELLE SO SUŠENÝMI PARADAJKAMI.