Ovsené vločky – Jesť ich, či nejesť?

Ovsené vločky máme v pamäti ukotvené ako zdravú potravinu. Ak v obchode vidíme, že ju niektorý výrobok obsahuje, siahneme po nej s tým, že je to zdravé jedlo. V skutočnosti len minimum z nich je aj skutočne zdraviu prospešných. Ako je to možné? Celkom jednoducho, ide totiž o to ako sú ďalej spracované a čo všetko je k nim pridané. Väčšinou sa zo zdravých ovsených vločiek stávajú zapekané müsli plné jednoduchých cukrov, aróm a nezdravých tukov. Druhou najčastejšou podobou sú müsli tyčinky. Ešte stále pretrváva mýtus, že sú zdravé a dávame si ich po cvičení, či v mylnej predstave, že sme dobre spravili, ak sme nesiahli po čokoláde. Nutričným zložením sa však veľakrát zhodujú s tyčinkami typu mars, snickers a podobne.

ovsené vločky

Prečo sú teda čisté ovsené vločky prínosom pre naše telo?

Ovsené vločky sú výborným zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Celé zrnká ovsu navyše obsahujú aj unikátne antioxidanty avenatramídy (dokážu znižovať zápal a regulujú krvný tlak). Ovos má však najčastejšie podobu ovsených vločiek a jeho použitie skutočne obrovské. Vločky môžeme len zaliať a nechať napučať, môžeme ich variť na kašu, zapiecť a spraviť si domáce zapekné ovsené vločky či granolu. Výborné sú aj na zahusťovanie rôznych pokrmov.

Výživové hľadisko

Hlavnou zložkou sú sacharidy 66 % ,ďalej obsahujú 17 % bielkovín, 7 % tuku a 11% vlákniny.

ovsené tyčinky

Proteíny

Vedeli ste, že ovsené vločky obsahujú na 100 g viac bielkovín ako vajcia? Pre lepšiu predstavu = 100 g ovsených vločiek obsahuje 17 g bielkovín a 100 g vajec obsahuje 13 g. Hlavná bielkovina je avenalín (80 %), ktorá sa nenachádza v žiadnej inej obilnine a dokonca sa podobá na strukovinové bielkoviny. Preto je ovos ako taký vhodnou potravinou pre vegetariánov, či vegánov. Pomáha dopĺňať tak potrebné rastlinné bielkoviny, ktoré naše telo potrebuje pri budovaní svalovej hmoty.

Sacharidy

Ovsené vločky sú zložené najmä z polysacharidov (pomalých sacharidov) a len 1 % patrí jednoduchým cukrom. Tieto polysacharidy, resp. škroby sú v ovsených vločkách viaceré (3 typy). Významný je rezistentný škrob, ktorý funguje ako typ vlákniny. Keďže ho nevieme stráviť, stáva sa potravou pre dobré baktérie v našich črevách.

Vláknina

Väčšina vlákniny v ovsených vločkách je rozpustná a veľká časť je tvorená betaglukánmi. Betaglukány majú schopnosť znižovať cholesterol (LDL) a prispievajú k tvorbe žlčových kyselín. Betaglukány dokonca znižujú krvný cukor v jedle, ktoré obsahuje viac sacharidov.

V obsahu vlákniny je ovos medzi obilninami na prvom mieste, aj čo sa týka množstva a obsahu betaglukánov.

Tuky

Obsahom tukov patria medzi obilniny s najvyšším obsahom.

Z vitamínov a minerálov obsahujú najviac: mangánu, fosforu, medi, vitamínu B1, železa, selénu, horčíku a zinku.

Najvýznamnejšie benefity ovsených vločiek

  • výborne znižujú krvný tlak
  • znižujú LDL cholesterol (najmä obsiahnuté betaglukány), už 3 gramy betaglukánov výrazne znižujú riziko vzniku srdcovocievnych ochorení
  • znižujú vstrebávanie tukov a cholesterolu zo stravy
  • prevencia diabetu druhého typu
  • Po 4 týždňoch konzumácie ovsených vločiek u diabetikov bolo potrebné znížiť lieky na cukor o 40 %
  • vysoká sýtiaca schopnosť (prevencia prejedania sa)
  • podávanie ovsených vločiek malým deťom sa ukázalo ako výborná prevencia astmy
  • pre ich výborný efekt na naše črevá vedú k zlepšeniu imunitného systému

To, v akej miere sú pre každého z nás vločky vhodné, je veľmi individuálne. Sú typy ľudí, pre ktoré sú dobré každý deň a sú typy ľudí, pre ktorých sú vhodné len občas. Napríklad niektorým ľuďom priamo neškodia, ale každodenné požívanie im spôsobuje črevné problémy. Dnes sú už bežne v ponuke aj ovsené vločky bez lepku, takže ich môžu zaradiť do svojho jedálnička aj tí, ktorí majú intoleranciu lepku, či celiatici. Ovsené vločky sa dajú využiť v rôznych jedlách. Na sladko v koláčoch, muffinoch, či v raňajkových kašiach. Na slano napríklad na zahustenie do tuniakových fašíriek, alebo namiesto strúhanky do trojobalu.

Pokiaľ ste v ovsených vločkách našli zaľúbenie, vyskúšajte tieto recepty, neoľutujete 🙂

Tento článok si pre vás pripravila a s láskou sa o všetky informácie s kucháročkami podelila výživová a nutričná poradkyňa PETRA KOPECKÁ.

Ak máte chuť dozvedieť sa viac podrobností, prečítajte si jeho pôvodné znenie:

Jesť, či nejesť ovsené vločky